1 minut czytania
21 Sep
21Sep

Zastanawiałeś się kiedyś, co zrobić z samochodem osobowym po zakończeniu umowy leasingu? Nadal użytkować, czy sprzedać ?

Zmiany w przepisach o PIT, które zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2022 r. w związku z Polskim Ładem, powodują, że większe znaczenie niż w przeszłości – z perspektywy konsekwencji podatkowych – mają parametry umowy leasingu, w szczególności jej długość i kwota wykupu.

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i nie chcesz po wykupie z leasingu korzystać nadal z auta w swojej działalności, to darowizna auta członkowi najbliższej rodziny nie rodzi żadnych obowiązków podatkowych o ile nie wprowdziłeś auta do majątku firmowego i nie odliczałeś kosztów jego użytkowania. Po upływie 6 miesięcy sprzedaż takiego samochodu, przez osobe obdarowaną nie będzie opodatkowana, ani PIT, ani VAT. W takiej sytuacji nie ma znaczenia za jaką kwotę wykupiłeś auto.


Dla tych firm, które nie działają w formie jednoosobowej działalności gospodarczej i planują sprzedaż auta, lepszym rozwiązaniem może być zawarcie krótszej umowy leasingu z relatywnie wysoką wartością końcową, bliższą oczekiwanej wartości rynkowej auta na koniec okresu leasingu.

Przy rozliczeniu podatku dochodowego od sprzedaży takiego auta, cena wykupu pomniejszy dochód uzyskany ze sprzedaży. Im wyższy będzie wykup tym niższy dochód do opodatkowania.

Po wykupie auta z leasingu firma będzie mogła odliczyć połowę VAT.
Przy sprzedaży tego pojazdu VAT będzie należny od ceny netto sprzedawanego pojazdu.
Firma będzie jednak uprawniona do proporcjonalnego uwzględnienia połowy VAT nieodliczonego wcześniej przy wykupie z leasingu - w zależności od tego kiedy sprzedaje auto (kwota VAT możliwego do odliczenie będzie zmniejszać się o 1/60 w każdym kolejnym miesiącu po wykupie). Im wyższy poziom wykupu i szybciej auto zostanie sprzedane, tym więcej VAT zostanie odliczone.

Nawet jeśli nie planujesz sprzedaży auta po jego wykupie z leasingu to wysoki wykup może być korzystny w przypadku samochodów osobowych w cenie przekraczającej limit 150.000zł – czyli limit do zaliczenia w koszty podatkowe. W takim przypadku oprócz limitu w odniesieniu do opłat leasingowych (opłata wstępna i raty leasingowe) zyskujesz dodatkowo drugi limit na to samo auto po jego wykupie. Ten drugi limit będzie dotyczył wartości amortyzacji liczonej od ceny wykupu (dlatego warto aby wykup był jak najbliższy kwoty 150.000zł).

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci docenić leasing z wysokim wykupem.
Pamiętaj, że każda decyzja finansowa powinna, być dobrze przemyślana i dostosowana do konkretnej sytuacji.


Jeśli masz pytania to zapraszam do kontaktu.

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.